yükleniyor

Çağrı Merkezi / 0 532 503 06 32

İMAR BARIŞINDAN HANGİ YAPILAR YARALANABİLİR..?

Anasayfa / Yazılar / İMAR BARIŞINDAN HANGİ YAPILAR YARALANABİLİR..?
Sevdiklerinizle Paylaşın

İMAR BARIŞINDAN HANGİ YAPILAR YARALANABİLİR..?


" İMAR BARIŞININ KAPSADIĞI YAPILAR.. "

Bina, konut ve ticari yapılar için yapı kayıt olanağı sunan ve kaçak olarak inşa edilen yapıların kayıt altına alınmasını sağlayan İmar Barışı projesinde, tapusu olmayan ve kaçak şekilde inşa edilmiş yapılar da bu kapsamdan yaralanabilecek.

Herhangi kiralık bir arsa üzerine kaçak olarak inşa edilmiş tapusuz ve belgesiz yapılar İmar Barışı kapsamında değerlendirilmeyecek yapılardandır. Bu kapsama göre; 3. şahıslara ait gayrimenkullerin üzerine inşa edilmiş yapılar, İmar Barışı kapsamı dışındadır. Ancak, taşınmazın sahibi, yani arsanın sahibi tarafından başvuru yapılabilir ve yapı kayıt belgesi alınabilir.
1 / Prefabrik yapılar da İmar Barışı kapsamından yararlanabilecek yapılar arasında olmakla birlikte ancak arsa sahibi tarafından alınabilir.
2 / Tapu tahsis belgesi olan yapılan kapsamdan yaralanarak, yapılarını kayıt altına aldırabilirler.
Hazine’ye ait sosyal donatı olarak tahsis edilmiş arazilerin üzerinde farklı amaç ya da türde yapılar kurulmuş ise bu kapsamdan yararlanamazlar. Hazine’ye ait olmayan ve sosyal donatı olarak planlanmış lakin tahsisi tam olarak yapılmamış yapılar da İmar Barışı’ndan yaralanabilirler.
3 / Konut, işyeri ya da bina gibi iskanlı yapılarda, herhangi bir bağımsız bölümlere ait eklentiler, balkon kısımlarına yapılmış eklemeler gibi bağımsız bölümlere dahil edilmiş, eklenmiş yapılar için de İmar Barışı başvurusu yapılabilir.
4 / Yapı Kooperatiflerinin inşa ettiği, ruhsat ve eklerine uygun olmayan mevzuat dışı yapılar da fazla kat ve bölümler için İmar Barışı’ndan faydalanabilirler.
5 / Ruhsata ya da projeye uygunluğu olan, kısmen olan veya çeşitli nedenlerden dolayı iskanı alınmamış yapılar için de başvuru olanağı bulunuyor. Kat mülkiyeti alınarak, yapının sorunları çözüme kavuşturulur..

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0 532 503 06 32

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.